ePER Manual

3.1 Wersja DVD

ePER jest aplikacją klient/serwer, złożoną z dwóch różnych programów lub komponentów, które komunikują się ze sobą. Komponent KLIENT to przeglądarka Internet Explorer podczas gdy komponent SERWER to program języka Java (servlet). Dwa komponenty komunikują się ze sobą za pośrednictwem protokołu http.

 

Należy pamiętać, że komponent serwera działa nawet gdy przeglądarka zostaje zamknięta.

 

Gdy klika się na ikonę ePER widoczną na monitorze lub wybiera się „ePER” z menu Start-> Programy, w rzeczywistości zostaje uruchomiona procedura, która weryfikuje czy obydwa komponenty są uruchomione, jeśli nie uruchomi je w następującej kolejności:

 

         1)  Uruchomienie i inicjalizacja komponentu serwera (servlet Java)

         2)  Uruchomienie komponentu klienta (browser Internet Explorer)

 

Pierwsza operacja może wymagać dłuższego okresu czasu, w zależności od szybkości PC, podczas gdy druga zostaje uruchomiona zaraz po tym jak zostanie zakończona pierwsza.

Oczywiście jeśli komponent serwera jest już uruchomiony zostanie włączony tylko komponent klienta (przeglądarka).

Aby sprawdzić czy komponent serwera jest uruchomiony należy sprawdzić obecność ikony ePER na pasku zadań systemu Windows, w obszarze powiadamiania (system tray), która jest zazwyczaj umieszczona w dolnym prawym rogu pulpitu obok zegarka (to czerwone kółeczko na przykładowym rysunku poniżej).

 

 

tray-bar.png

Rys. 2: ePER komponent serwera na pasku zadań systemu  Windows

 

Klikając prawym przyciskiem myszki na ikonę pojawi menu za pomocą którego jest możliwe wyłączenie komponentu serwera wybierając przycisk „Exit” (pierwszy w dole)

 

Uwaga: Menu zawiera także inne zaawansowane opcje, które pozwalają na zmianę konfiguracji komponentu serwera. Używać tych opcji może tylko kompetentny użytkownik.

 

Wyłączenie komponentu serwera to operacja, którą jest konieczna w następujących przypadkach:

 

»    Przed wymianą lub wyciągnięciem dysków DVD, które używa program ePER. 

»    Przed instalacją nowej wersji programu ePER.

»    Przed dokonaniem zmian konfiguracji sieci PC (np. zmiany adresu ip)

»    Gdy chce się zwolnić zasoby zajęte przez ePER podczas jego działania (pamięć i użycie CPU) 

»    Gdy wydaje się, że ePER nie funkcjonuje poprawnie lub komponent klient (przeglądarka) nie może wyświetlać stron ePER.

 

Copyright (c) 2010, Fiat Group Automobiles